ردیاب چیست؟

ردیاب چیست؟

دسته : مقالات کالای صنعتی

یک دستگاه الکترونیکی که با استفاده از ماهواره های موجود در فضا قادر است موقعیت جغرافیایی را بر روی نقشه برای ما مشخص کند. سیستم موقعیت یابی جهانی یا GPS (Global Positioning Sustem) که در ابتدا توسط نیروی هوایی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت بعد ها به عنوان یک گیرنده در همه ردیاب های استاندارد مورد استفاده قرار گرفت. این GPS ها نیز ابتدا توسط ایالات متحده برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفت.

ردیاب چیست؟

یک دستگاه الکترونیکی که با استفاده از ماهواره های موجود در فضا قادر است موقعیت جغرافیایی را بر روی نقشه برای ما مشخص کند. سیستم موقعیت یابی جهانی یا GPS (Global Positioning Sustem) که در ابتدا توسط نیروی هوایی ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت بعد ها به عنوان یک گیرنده در همه ردیاب های استاندارد مورد استفاده قرار گرفت. این GPS ها نیز ابتدا توسط ایالات متحده برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می گرفت.

تعداد ماهواره هایی که با GPS ها به منظور مشخص کردن موقعیت مکانی (لوکیشن) در ارتباط هستند امروزه به 32 عدد می رسد که تمامی نقاط کره زمین را پوشش می دهند.

استفاده از ردیاب ها امروزه به شدت افزایش یافته است و کارایی های متنوعی را دارند، مثلا با بستن ردیاب به حیوان خانگی خود دیگر نگران گم شدنش نخواهید بود، یا مثلا قرار دادن آن در کیف شخصی که دارای بیماری آلزایمر است و کاربردهای متنوع دیگر. نکته جالب این است که این دستگاه های ردیاب به آسانی به تلفن همراه شما متصل می شوند و شما می توانید موقعیت جغرافیایی شخص یا شی مورد نظرتان را بر روی نقشه تلفن همراه خود مشاهده کنید. تقریبا هیچ نقطه ای بر روی کره زمین نیست که تحت پوشش ماهواره ها نباشد، پس نباید نگران این بود که ردیاب ها در جایی کار نکنند.

ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب خودرو وسیله ای است که مکان خودرو را با استفاده از تکنولوژی های مختلف نظیر GPS یا گلوناس به کاربر نمایش می دهد. اطلاعات وسیله نقلیه را می توان روی نقشه های الکترونیکی از طریق اینترنت یا نرم افزار های تخصصی مشاهده کرد. نهادهای مسئول حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ از بزرگترین و مهم ترین مصرف کنندگان سیستم ردیاب وسایل نقلیه می باشند.

ردیاب خودرو به دو گروه پسیو تقسیم می شود.

 1. ردیاب خوردو پسیو: سیستم های پسیو مکان خودرو، سرعت، جهت حرکت و در برخی موارد روشن خاموش شدن و باز و بسته شدن درب آن را ذخیره می کنند. هنگامی که خودرو به نقطه ای از پیش تعیین شده باز می گردد می توان دستگاه را باز کرد و اطلاعات را به یک کامپیوتر انتقال داد. برخی از انواع سیستم های پسیو قابلیت دانلود خودکار دارند که می تواند اطلاعات را به صورت بی سیم انتقال دهد.
 2. ردیاب خودرو اکتیو: اطلاعاتی که در این سیستم جمع آوری می شوند مشابه سیستم پسیو است اما این اطلاعات به صورت تقریبا زنده و از طریق شبکه های ماهواره ای یا سلولار به یک کامپیوتر یا دیتاسنتر انتقال می یابند.

بسیاری از ردیاب ها توانایی های ردیابی اکتیو و پسیو را دارند. هنگامی که شبکه سلولار در دسترس باشد و ردیاب متصل باشد، اطلاعات به سرور انتقال می یابد. هنگامی که شبکه در دسترس نیست، دستگاه اطلاعات را ذخیره می کند و هنگام اتصال مجدد به شبکه، اطلاعات ذخیره شده به سرور منتقل می شود.

ردیاب ها چگونه کار می کنند؟
نحوه کار ردیاب ها

جی پی اس ها حداقل از 24 ماهواره برای نشان دادن موقعیت بهره می برند. تقریبا هر 12 ساعت یک بار هر ماهواره باید یک دور کامل به دور کره زمین زده باشد. اطلاعاتی که در این دور ها به دست می آورند را برای ایستگاه هایی که بر روی زمین برای ارتباط با آن ها مقرر شده اند ارسال می کنند. گیرنده ها این اطلاعات را که بر بستر سیگنال هایی ارسال می شوند با استفاده از GPS ها دریافت می کنند و موقعیت یابی را طی محاسباتی با احتساب فاصله بین گیرنده ها و فرستنده ها مشخص می کنند. در واقع وقتی شما می خواهید موقعیت جغرافیایی یا مکانی شخص یا شی یا وسیله نقلیه ای را بر روی تلفن همراه خود مشاهده کنید این درخواست شما به ایستگاه هایی که بر روی زمین برای دریافت سیگنال از ماهواره ها قرار گرفته اند، ارسال می شود. ار آنجا که ماهواره های زیادی در گردش به دور زمین هستند اطلاعات به دست آمده دائما آپدیت بوده و مناسب برای ردیابی هستند که همچنین دقت بسیار بالایی را هم دارند.

ردیاب ها غالبا از دو بخش جی پی اس و سیم کارت ساخته شده اند. همانطور که گفته شد جی پی اس ها اطلاعاتی شامل طول و عرض جغرافیایی، جهت و سرعت حرکت را از طریق سیگنال ها دریافت می کنند و این اطلاعات توسط سیمکارت و اینترنت به برنامه ای که برای ردیابی به کاربر داده اند فرستاده می شود و یا با استفاده از پیام کوتاه (SMS) برای کاربر ارسال می شود.

معمولا ردیاب ها در همه شرایط جوی و آب و هوایی به خوبی کار می کنند و دقت خوبی را دارند. دقت موقعیت یابی در ردیاب ها معولا بین 2 تا 5 متر است.

انواع جی پی  اس ها

Data Pushers: برای کاربرد هایی نظیر مکان یابی فرزندان یا یک مظنون در مساعل امنیتی، خودروها و باقی وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند. در فاصله های مشخص کوتاه اطلاعات به دست آمده را به سرور ها منتقل می کنند و سرور نیز پس از اعمال پردازش هایی و به دست آوردن اطلاعات مفیدی اعم از مکان سوژه، سرعت و غیره را به ردیاب می فرستد.

Data Pullers: این نوع ردیاب با ردیابی که در بالاتر یعنی ردیاب Data Pushers گفته شده فرقی جز در نحوه ارسال اطلاعات به سمت سرور ندارند. این دسته از ردیاب ها اطلاعات را به صورت داعم برای سرور خود می فرستند و منتظر درخواست از سمت سرور نمی باشند اما Data Pushers ها در صورتی که سرور به آن ها درخواست ارسال کند برایشان اطلاعات را ارسال می کنند.

Data Logers: این دسته از ردیاب ها اطلاعاتی را برای سرور نمی فرستند بلکه تمامی این اطلاعات را در درون حافظه داخلی خود ذخیره می کنند.

کاربرد ردیاب ها

مهم ترین و اصلی ترین بارزه یک جی پی اس قابلیت موقعیت یابی آن است که به طرز دقیقی آن را انجام می دهد. امروزه با بیشتر شدن نیاز ها و پیشرفت تکنولوژی  قابلیت جی پی اس ها هم افزایش یافته است، قابلیت هایی نظیر فاصله یابی، نمایش سرعت و امکانات دیگر. ردیاب ها با استفاده از تکنولوژی به کار رفته در همین جی پی اس ها است که دارای قابلیت هایی متفاوتی نسبت به هم می شوند ولی کاربرد اصلی همه آن ها ردیابی و تعیین موقعیت جغرافیایی است. البته می توانند اطلاعات را هم در داخل خود ذخیره کنند. این اطلاعات ذخیره شده را به تلفن همراه یا سامانه ردیاب می فرستند. از ردیاب ها برای مشخص کردن موقعیت انسان ها، حیوانات، اشیا، وسایل نقلیه شامل خودرو، موتور سیکلت، کشتی و غیره استفاده می شود. در نظر بگیرید مدیر یک مجموعه هستید که به ازای مدت زمان ماموریت هر کارمند به آن پول می دهید با نصب ردیاب به کارمند خود میتوانید آن را آنالیز کنید تا از طرز کارش مطمعن شوید. یا فرض کنید که صاحب یک شرکت حمل و نقل هستید که با نصب ردیاب ها به راحتی می توانید تردد خودرو ها را در نظر داشته باشید و آن ها را داعما مورد بررسی قرار دهید. نرم افزار هایی برای این منظور تعیین شده اند که آن ها را نرم افزار ردیابی نام گذاری کرده اند.

ردیاب ها همچنین در مساعل امنیتی هم کاربرد بسزایی دارند زیرا در هر لحظه موقعیت مکانی فرد یا شئ یا هر چیز دیگری را با دقت بالایی گزارش می کنند. پس قبل خرید یک ردیاب باید نیاز و هدف خود از داشتن این محصول را به درستی شناسایی کنید زیرا ردیاب ها کاربرد های متنوعی دارند.

جی پی اس در نقشه برداری: برای بررسی مکان مورد نظر برای بهره برداری بیشتر در پروژه ها، صرف زمان، هزینه و نیروی انسانی کمتر برای سازمان ها.

تعیین مسیر پرواز در هواپیما: کاملا قابل درک و منطقی است که هواپیما ها در پیدا کردن مسیر از ردیاب استفاده کنند همچنین ایستگاه های هوایی هم می توانند مسیر حرکت آن ها را ببینند.

از ردیاب ها همچنین برای استخراج معادن هم استفاده می شود. یکی دیگر از کاربرد های مهم ردیاب ها و جی پی اس ها کمک به اجرای بهتر حکم های قضایی برای یک سری از متهمان است کسانی که محکوم به حبث خانگی هستند. همچنین قرار دادن ردیاب در داخل اتوموبیل متهمان و مظنونان به پلیس کمک می کند که اطلاعات خوبی را برای آن پرونده به دست بیاورد.

کوه نوردان نیز با اتصال ردیاب به خود می توانند با خیال آسوده تری وارد منطقه شوند.

بعضی از افراد نیز برای کار های هنری و تابلو های خود که قیمت نسبتا بالایی دارند از ردیاب استفاده می کنند.

در برخی از مسابقات ورزشی مانند شنا یا دوچرخه سواری، قایقرانی و از این قبیل ورزش ها برای جلوگیری از تخلفات مانند استفاده از مسیر های میانبر افراد موظف به حمل دستگاه ردیاب با خود هستند.

انواع ردیاب

انواع ردیاب ها در مدل های مختلف را می توانید به راحتی در فروشگاه اینترنتی پلاسفام خریداری نمایید و از مشاوره فنی با کارشناسان ما بهره مند شوید.

عمدتا دو نوع ردیاب بیشتر وجود ندارد:

 • ردیاب های قابل حمل
 • ردیاب های نصبی یا غیر قابل حمل

ردیاب هایی که برای موقعیت یابی افراد، اشخاص، اشیا مورد استفاده قرار می گیرند از نوع قابل حمل می باشند. این مدل ردیاب نیاز به باتری با ظرفیت بالایی دارند و قابلیت ضبط صدای محیط پیرامون خود را دارند. ولی در مقابل ردیاب های غیر قابل حمل  معمولا برای خودرو ها و وسایل نقلیه و ناوگان حمل و نقل کاربرد دارند و برای کارکرد خود به یک منبع تغذیه نیاز دارند و قابلیت های بیشتری را دارا هستند مانند سنسور سرعت،  نمایش وضعیت در ها و غیره.

ردیاب شخصی: ساخت این ردیاب ها در ابعاد کوچک بوده و سبب شده که بتوان به صورت مخفیانه از آن استفاده کرد. خردسالان، افرادی که به آلزایمر مبتلا هستند، سالخورده ها و غیره از مخاطبانی هستند که می توانند از این ردیاب ها استفاده کنند. می توان برای این ردیاب یک محدوده جغرافیایی را به صورت مجازی تعریف کرد تا اگر شخص از آن خارج شد آلارم دهد به سبب داشتن این ویژگی بعضی از کارفرمایان برای ویزیتور ها و مامورین پخش خود که بر اساس زمان و مسافت حقوق می گیرند از این ردیاب ها استفاده می کنند که آن ها نتوانند تخطی کنند. نوعی از این ردیاب نیز وجود دارد که در کفش جا می گیرد. بر روی این مدل ردیاب کلید هایی برای برقراری تماس تلفنی با مشاره هایی برنامه ریزی شده از قبل وجود دارد.

ردیاب خودرو و موتور سیکلت: از نامشان تقریبا پیداست که برای چه نوع کاربردی طراحی شده اند. با توجه به نوع نصب شدنشان به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول آهن ربایی و دسته دوم به وسیله سیم کشی نصب می شوند. این نوع از ردیاب ها جزو پر فروش ترین مدل ها هستند که در جلوگیری از سرقت رفتن، ردیابی و غیره کاربرد دارند.

ردیاب های تحقیقاتی: این مدل از ردیاب ها برای فعالیت های تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند مدت زمان زیادی را با باتری کار کنند.

ردیاب نظامی: برای فعالیت های نظامی مورد استفاده قرار می گیرند و تا 1 سال بدون نیاز به شارژ شدن فعالیت می کنند.

ردیاب موبایل: با نصب این مدل ردیاب بر روی تلفن همراه خود دیگر لازم نیست نگران گم شدن یا به سرقت رفتن تلفن همراه خود باشید.

ردیاب حیوانات: برای هر کسی پیش می آید که گاها حیوان خانگیش گم شود یا فرار کند، این ردیاب ها به همین منظور ساخته شده اند که ابعاد کوچکی دارند و بر روی قلاده نصب می شوند و به تلفن همراه نیز متصل می شوند.

ردیاب حیوانات

 

اصطلاحات معروف جی پی اس ها

 

خب قطعا بعد از خرید یک ردیاب به کاتالوگ آن رجوع خواهید کرد در این بین با یک سری اصطلاحات روبرو می شوید که شاید گنگ و نا مفهوم باشند در این قسمت ما به شرح این موارد می پردازیم:

 • A-GPS: در لغت به معنای ” دستیار سیستم جهانی موقعیت یابی” معنی می شود اما برای تشریح نحوه انتقال داده های مبتنی بر مکان یک ردیاب  استفاده می شود.
 • Active: به فعال بودن ردیاب و همچنین انتقال لحظه ای اطلاعات اشاره می کند.
 • Alkaline Battery: باتری های قلیایی هستند که دارای قدرت بالا و ماندگاری دراز مدت می باشند.
 • Atomic Clock: یک نوع ساعت با دقت بسیار بالا که با حرکت دوره ای اتم ها کار می کند.
 • Auto Theft Recovery: برای جلوگیری از سرقت وسایل نقلیه، این سیستم در ردیاب ها برنامه ریزی شده تا شما را از حرکت وسایل نقلیه آگاه کند.
 • Auxiliaru Power: به منظور داشتن یک منبع تغذیه است که در مواقع اضطراری فراهم آوری شده است. که می تواند باتری لیتیومی و یا قلیایی باشد.
 • Drivers: واحد های جی پی اس توسط این برنامه کامپیوتری کنترل می شود.
 • Elderly Tracking: عبارت است از بررسی و زیرنظر گرفتن رفتار ها و عادات رانندگی در افراد مسن که این Elderly Tracking باعث بهتر شدن وضعیت ایمنی فرد می شود.
 • External GPS Antenna: آنتن اکسترنال یک قطعه سخت افزاری خارجی است که برای دریافت سیگنال هایی که از ماهواره های جی پی اس ساطع می شوند تعبیه می شود.
 • Fleet Management: به منظور نظارت و مراقبت کردن از تعداد زیادی از وسایل نقلیه و یا دارایی های یک شرکت است شامل خدمات به مشتری ها، سود آوری کلی، ایمنی راننده ها، مسیر یابی و غیره است. با استفاده از این آپشن در هر موقع که کارفرما بخواهد می تواند از موقعیت رانندگانش آگاه شود و هم از آن ها مراقبت به عمل آورد و هم در کاهش هزینه ها اقدام کرده باشد.
 • Geo-Fence: با داشتن این آپشن در ردیاب شما می توانید یک حصار مجازی تعریف کنید و در صورت خارج شدن از این ناحیه برای شما هشدار ارسال می شود.
 • GPX Format: برای تبادل فایل ها بین کاربران جی پی اس صرف نظر از نوع سیستم عامل هایشان تعریف شده است. برای نوشتن، خواندن و بارگیری مسیر ها در بین کاربران یک روش خاص و ویژه محسوب می شود.
 • GPRS: یک بستر برای انتقال داده در بین دستگاه ها و شبکه های همراه است در واقع نوعی فناوری رادیویی به حساب می آید. General Packet Radio Services عبارت کامل آن است.
 • GSM: به طور کلی به معنای ” سیستم ارتباطات سیار جهانی ” می باشد. این ویژگی در سیستم هایی کار می کند که در آن ها سیم کارت به کار رفته باشد. به نوعی به عنوان یک راه حل جایگزین در سیستم های آنالوگ به کار گرفته می شود.
 • Intrerface: برای عنوان شکل ارتباط اطلاعات دریافتی از ماهواره ها و برنامه ها استفاده می شود و در لغت به معنای رابط هم می باشد.
 • Internal Antenna: این آنتن های داخلی در داخل ردیاب و بر روی مدار تعبیه شده است و برای افزایش قابلیت قابل حمل بودن ردیاب یک ویژگی خوب به حساب می آید. اما وظیفه آن دستیابی به سیگنال های جی پی اس است.
 • Lithium Battery: نسل جدید باتری ها هستند که در وسایل الکترونیکی به کار گرفته می شوند و دارای ماندگاری بالایی نیز می باشند و همچنین وزن کمتری هم نسبت به باتری های قلیایی دارند.
 • NMEA: مخفف ” اتحادیه ملی الکترونیک دریایی ” می باشد و اشاره به یک استاندارد در صتایع الکترونیک دارد. از این استاندارد توسعه یافته در فناوری سیستم های جی پی اس استفاده می شود.
 • Passive Tracking System: این مدل ردیاب از آنجا که دارای حافظه داخلی خوبی می باشد به ایترنت نیازی ندارد و به اصطلاح آفلاین است. و برای دیدن نتایج و اطلاعات لازم است که به رایانه متصل شود.
 • Real-Time Tracking: از این شکل ردیابی بیشتر برای وسیله های شخصی، کودکان، سیستم ناوگان حمل و نقل استفاده می شود زیرا این شکل ردیابی به شما اجازه می دهد از راه دور به اطلاعات موقعیت یابی دسترسی داشته باشید در واقع یعتی به صورت آنلاین.
 • Sample rate: به نرخی که در آن آپدیت خودکار موقعیت مکانی  صورت می گیرد، گویند.
 • Telmatics: تکنولوژی ذخیره، ارسال و دریافت داده ها و اطلاعات بین سیستم های ارتباطی. از این سیستم برای تشریح سیستم های مدیریت وسیله های نقلیه استفاده می شود و به همین دلیل است که یکی از مهم ترین نقش ها را در زمینه ردیابی دارد.
 • WAAS: این سیستم به منظور بالا بردن دقت و در دسترس بودن داده های به دست آمده از جی پی اس و ردیابی به وجود آمد. این فناوری را وزارت حمل و نقل  امریکا اولین بار استفاده کرد.

نظرات کاربران

مشاوره