درجه حفاظت یا IP چیست؟

درجه حفاظت IP

دسته : مقالات کالای صنعتی

IP یا درجه حفاظت چیست؟ درجه حفاظت یا استاندارد IP یک سیستم طبقه بندی تجهیزات الکتریکی و لوازم یدکی وابسته به آنها است. درجه حفاظت محصول نشان می دهد دستگاه در برابر نفوذ مایعات و گرد و غبار یا هر ماده خارجی دیگر، تا چه اندازه مقاومت دارد.

IP یا درجه حفاظت چیست؟

درجه حفاظت یا استاندارد IP یک سیستم طبقه بندی تجهیزات الکتریکی و لوازم یدکی وابسته به آنها است. درجه حفاظت محصول نشان می دهد دستگاه در برابر نفوذ مایعات و گرد و غبار یا هر ماده خارجی دیگر، تا چه اندازه مقاومت دارد. درجه حفاظت یا IP در تجهیزات مختلفی مورد توجه قرار می گیر که از جمله آنها می توان به انواع پمپ آب، موبایل ها، تجهیزات الکتریکی، الکتروموتور و غیره اشاره نمود.

درجه حفاظت یا IP چیست؟

درجه حفاظت یا استاندارد IP از دو عدد تشکیل شده است. عدد سمت چپ نشان دهنده مقاومت دستگاه در برابر نفوذ جامدات مثل گرد و غبار است و عدد سمت راست مقاومت دستگاه در برابر نفوذ مایعات را نشان می دهد. هر چه این عدد کمتر باشد، مقاومت نیز کمتر است. مثلا عدد 0 نشان دهنده مقاومت نداشتن در برابر نفوذ مواد خارجی است و به همین ترتیب هر چه عدد بزرگتر می شود، مقاومت نیز بیشتر می شود.

ویدیو معرفی IP یا درجه حفاظت

 

عدد سمت چپ IP

رقم اول یا همان عدد سمت چپ که مقاومت دستگاه در برابر جامدات را نشان می دهد، می تواند عددی از 0 تا 6 باشد. عدد صفر وقتی سمت چپ قرار بگیرد، نشان می دهد که دستگاه هیچ گونه محافظتی در برابر نفوذ اجسام جامد مثل گرد و غبار و حشرات ندارد.

عدد 1 نشان می دهد که در برابر ورود اجسام بزرگتر از 50 میلیمتر مقاوم است. مثلا جسمی مانند دست که بیشتر از 5 سانتی متر است به داخل دستگاه راه پیدا نمی کند اما اجسام کوچکتر ممکن است وارد دستگاه شوند.

معرفی اعداد در IP

عدد 2 نشان می دهد که دستگاه در برابر اجسامی که قطر آنها بزرگتر از 12 میلیمتر است مثل انگشتان دست، مقاوم است و اجسام یا موادی که قطر آنها کمتر از این مقدار باشد به دستگاه نفوذ می کنند.

معرفی اعداد در IP

عدد 3 نشان می دهد دستگاه در برابر نفوذ اجسام بزرگتر از 2.5 میلیمتر مقاوم است و در برابر ورود اجسام کوچکتر از این مقدار، لایه محافظتی ندارد. مثلا سیم یا تسمه هایی که ضخامت آنها بیشتر از 2.5 میلیمتر باشد، به داخل دستگاه وارد نمی شوند و هر جسمی کوچکتر از 2.5 میلیمتر می تواند وارد دستگاه شود.

معرفی اعداد در IP

عدد 4 نشان می دهد دستگاه در برابر نفوذ اجسام بزرگتر از 1 میلیمتر مقاوم است. مثلا مورچه ها و سیم هایی که قطر آنها کمتر از 1 میلیمتر باشد، وارد دستگاه می شوند اما اجسام بزرگتر از این مقدار، وارد دستگاه نمی شوند.

معرفی اعداد در IP

عدد 5 نشان می دهد که دستگاه در برابر اجسام بسیار ریز مانند گرد و غبار مقاومت دارد اما نه به طور کامل، و ممکن است اندکی گرد و غبار وارد دستگاه شود.

معرفی اعداد در IP

عدد 6 نشان می دهد که دستگاه به طور کامل در برابر گرد و غبار محافظت شده است.

معرفی اعداد در IP

عدد سمت راست IP

عدد سمت راست که حفاظت دستگاه را در برابر نفوذ مایعات نشان می دهد، می تواند عددی از 0 تا 9 باشد. عدد 0 همان طور که گفته شد هیچ گونه محافظتی در برابر نفوذ مایعات ندارد و اگر با آب در تماس باشد آسیب می بیند.

معرفی اعداد در IP

عدد 1 نشان می دهد که اگر دستگاه در هوای مه آلود قرار گیرد آسیبی به دستگاه وارد نمی شود.

معرفی اعداد در IP

اگر عددی که استاندارد IP نشان می دهد، عدد 2 باشد، یک مقدار شرایط بهتر است و اگر آب، روی دستگاه بچکد و با زاویه 15 درجه دستگاه از سطح عمود کج شده باشد، آسیبی به دستگاه وارد نمی شود.

معرفی اعداد در IP

عدد 3 در سمت راست درجه حفاظت را نشان می دهد که اگر آب به صورت افشانه ای با زاویه 60 درجه روی دستگاه بریزد، دستگاه آسیب نمی بیند.

معرفی اعداد در IP

عدد 4 نشان می دهد که اگر آب از هر جهتی روی دستگاه پاشیده شود، آسیبی به دستگاه وارد نمی شود.

معرفی اعداد در IP

عدد 5 نشان می دهد اگر با دستگاه واترجت، آب از هر جهتی روی دستگاه پاشیده شود، آسیبی به دستگاه وارد نمی شود.

معرفی اعداد در IP

عدد 6 نشان می دهد که دستگاه در برابر پاشش آب با واتر جت های قوی در هر جهت، حفاظت شده است.

معرفی اعداد در IP

عدد 7 نشان می دهد اگر دستگاه تا عمق 1 متری داخل آب غوطه ور شود، مشکلی برای دستگاه پیش نمی آید. البته این مورد تحت شرایط خاصی از نظر زمان و فشار صادق است.

معرفی اعداد در IP

عدد 8 نشان می دهد دستگاه کاملا در مقابل ورود آب حفاظت شده است و برای تجهیزاتی به کار برده می شود که باید در آب غوطه ور باشند. عمق آب را سازنده تعیین می کند و اگر دستگاه را در عمقی بیش از چیزی که سازنده تعیین کرده استفاده کنید، فشار آب به دستگاه آسیب می زند پس لازم است حتما به حداکثر عمقی که شرکت سازنده تعیین کرده است توجه کنید.

معرفی اعداد در IP

عدد 9 آخرین عدد است و نشان دهنده مقاوم ترین حالت در برابر نفوذ مایعات است، به طوری که نشان می دهد دستگاه کاملا ضد آب است و در برابر فشار بالای آب و حتی شستشو با بخارشو حفاظت شده است.

معرفی اعداد در IP

اگر جایی دیدید که مقابل IP حروف X یا Y قرار گرفته است، در صورتیکه X در سمت چپ قرار گرفته باشد، نشان می دهد که این دستگاه در برابر نفوذ جامدات آزمایش نشده است و قرار گرفتن Y در سمت راست نشان می دهد که دستگاه در برابر نفوذ مایعات مورد آزمایش قرار نگرفته است.

بد نیست نگاهی بندازیم به درجه حفاظت گوشی موبایل که به طور روزمره مورد استفاده قرار می دهیم.

اکثر گوشی های موبایل که اخیرا تولید می شوند، مطابق با درجه حفاظت IP68 هستند. گوشی های موبایلی که با درجه حفاظت IP68 تولید می شوند، طبق توضیحات ارائه شده، یعنی کاملا دستگاه در برابر گرد و غبار در حجم وسیع محافظت شده و عدد 8 نشان می دهد که اگر دستگاه در آب غوطه ور باشد آسیبی نمی بیند. اما اینکه تا چه عمقی امکان غوطه وری در آب وجود دارد را شرکت سازنده اعلام می کند که در مورد برندهای مختلف متفاوت است.

معرفی اعداد در IP

نظرات کاربران

مشاوره